bebek babet patikleri

2009-05-18 10:17:00


son zamanlarda havaların ısınmasına rağmen, ben hala patik örüyorum. büyüklere okadar patik yaptım eee küçüklerede yapmasam olmasdı dimi :) pembe olanı ablamın torununa yaptım. kendisi sena hanım olur bi buçuk yaşındalar.siyah olanıda abimin kızı hayrun nisa hanıma yaptım bu hanımefendi de 6 aylık :) büyük patikleri genelde siyah yaptığım için el alışkanlığı olmuş bu yüzden küçük patiğide siyah örmüşüm bitirdikten sonra farkına vardım ama süsleyince ayakkabı gibi oldu.  bari diğerini pembe yapayım dedim oda çok şeker oldu. aslında ben yaptığım bir işin ikincisini genelde yapmam sıkılırım ama bu babet  patikleri yapmak çok zevkli emin olun. siyah patiğin modeli belli olmadığı için farklı açılardan bir çok resim çektim içlerinden en belli olanlar bunlardı :( ee söyleyin bakalım güzel olmuşlarmı?


arkadaşlardan gelen istekler doğrultusunda patiklerin yapılışını anlatmaya çalışayım.
pembe olanın yapılışı.
*********************************
10 zincir çekip birleştirerek yuvarlak yapıyoruz.3 zincir çekip bu yuvarlağın içini 25 tane ikili tabzan yaparak dolduruyoruz kenarda çektiğimiz 3 zincirle toplam 26 dolgu olacak.dolguları birbirine birleştirip yaptığımız dolguların üzerini sık iğne yaparak sırayı tamamlıyoruz.tekrar başlangıçta 3 zincir çekip sık iğne yaptığımız sıranın üzerini ikili trabzan yaparak bitiriyoruz. böylece 3 sıra bitmiş oldu. dördüncü sıradada aynı işlemi uyguluyoruz fakat 4 üncü sıradan itibaren başlayıp 7 inci sıraya kadar 7inci  sirada dahil her sırada; 2 trabzan artırıyoruz  bu işlemi bir deliğe 2 kere dolarak yapıyoruz.birde her dolgu başlangıcının hemen dibine battığımız için 1 trabzanda böyle artmış oluyor yani toplamda her sırada 3 ilmek artmış oluyor. 
başlngıç noktasıyla beraber  sırayı 7 inci srayı tamamladığımızda trabzan sayısı 39 oluyor.bir sırada artırma yapmadan örüyoruz fakat başlangıç noklatalarında 3 zincir çekip hemen dibine batıyoruz ya yine orada bir trabzan artmış olacak.8 inci sırayı örüp bitirdiğimizde toplam 40 trabzan (dolgu) olacak.
 artık patiğimizin burun kısmı bitti şimdi alt ve yan kısımları anlatıyorum.
başlngıç noktasıyla beraber 8 sırayı tamamladığımızda artırma yapmadan iki sıra daha örüyoruz 10 sıranın sonundaki dolgu sayımız 44 oluyor.
artık patiğimizin burun kısmı bitti şimdi alt ve yan kısımları anlatıyorum
8 inci sıranın üzerine 13 tane sık iğne batıyoruz ve geri dönüp 3 zincir çekerek yaptığımız sık iğnelerin üstüne doğru o sırada kenar zinciriyle beraber 29 tane ikili trabzan yaparak örüyoruz. artırma eksiltme yapmadan 10 sıra örüyoruz ve en sonunda iç kısma doğru ikye katlayıp sık iğneyle birleştiriyoruz ipimizi koparıyoruz.şuan patiğimizin ayak kısmı bitmiş oldu.en son sıradayız.
patiğin burnunun bitiş sırasından sonra sayın 3 üncü dolgunun üzerine batıp sık iğne yaparak patiğimizin bilek kısmını başladığımız yere gelinceye kadar sık ine yarak tamamlıyoruz.başaladığımız noktaya gelince 3 zincir çekip iki tane ikili trabzan yapıyoruz dönüyoruz üzerine aynı işlemi uygulayarak patiğimizin bağcığını istediğimiz uzunlukta yapıyoruz istediğimiz uzunluğa gelince yaptığımız bağcığın ucuna düğme iliği için zincir çekip batıyoruz.
istediğimiz şekilde süzlüyoruz.
siyah olan patiği burun kısmını 7 sırada bitirdim diğer bütün sayılar aynı.
işte bu kadaarr.
açıklayıcı olmak adına biraz uzun anlatmışım ama umarım açıklayabilmişimdir yapacak olan arkadaşlara şimdiden kolay gelsin.

0
0
0
Yorum Yaz