evde mayonez yapımı

2009-05-22 09:42:00


Daha önceden tv çeşitli programlarda mayonez yapımı görmüştüm.fakat yağı damla damla koyuyolardı vede dikkat edilmesse kıvamı tutumas denince bende yapamam düşüncesiyle hiçte yapmaya kalkışmamıştım. taaaki YAŞAMIN KIYISINDAN arkadaşımda ev yapımı mayonez başlığını görene kadar.yazı ilgimi çekti  okudum çok pratik ve evde olan malzemeler.zaten görüntü muhteşemdi ve o an denemeye karar verdim. ilk fırsatta da denedim sonuçmu? hem ucuz. hem kendi yapımım içinde katkı maddesi yok.hem 4/5 dakikada yemeye hazır. hemde bence tadıda muhteşem. tabi ikram ettiğim misafirlerimde çok beğendiler benden söylemesi. bu güzel tarif için yaşamın kıyısından arkadaşıma teşekkürü bir borç biliyorum.

Evet tarifimize geçmeden önce dikkat etmemiz gereken püf noktaları var onlara dikkat edersek hiç sorun kalmaz..Bütün malzemelerimiz kavanoz ve blenderin ağzı dahil buzdolabında soğumuş olmalı.Kavanozumuzun ağız genişliği blenderinizin sığacağı büyüklükte olmalı daha geniş ağızlı kavanozlar uygun değil..ben konserve yaptığım kavanozda yaptım..Kavanoz ne kadar dar olursa o kadar iyi çünkü kenardaki malzemeler özleşmiyor.mayonez yapımına başlamadan önce alta vereceğim malzemeleri dolapta en az 45 dakika 1 saat arası dolapta bekletin.

şimdi tarifi aynen veriyorum.


mayonezin dahada yakın görüntüsünü yayınlamak isterdim ama çok yakından çekince makinemim flaşı raçık renklerde çok daha açıyor hiç belli olmuyor böyle idare edicez artık


MALZEMELER
1 adet yumurta
1 su bardağı ayçiçek yağı
2 yemek kaşığı sirke veya limon suyu (ben kaşık sirke,1 kaşık limon suyu tavsiye ediyorum)
İsteğe bağlı yarım çay kaşığı hardal (ben kullanmadım) tarifte yazdığı için bende yazdım
2 tutam tuz

YAPILIŞI
Dolapta soğumuş olan malzemelerimizi alıp,Kavanoza yumurtayı dikkatlice kıralım burada önemli olan yumurtanın sarısının dağılmaması resimdeki gibi..
sırasıyla yağı sirkeyi tuzu ilave edelim.


blenderı kavanozun dibine değecek şekilde yerleştirin.
En yüksek devirde çalıştırın.İlk on saniye hiç kıpırdatmayın..kavanozun yarısı mayonez kıvamı alana kadar hareket ettirmeyin..Blenderı yavaş yavaş yukarı doğru kaldırarak üst kısımdaki malzemelerinde karışmasını sağlayın.Ve sonunda tüm malzemeler karışıp mayonez kıvamı alınca bir kez hızlıca blenderı kavanozun dibine kadar indirip çıkararak kenarlarda kalan yağların karışmasını sağlayın.ve işte bittiiii...Bütün malzemeleri soğuk kullandığımız için hemen kullanabiliriz.Malzemelerin soğuk olmasının nedeni kıvamının koyu olması..Gerçekten harika bir tarif..
5 dakikada mayoneziniz hazır..insanın kendi imalatı gibi varmı ne kullandığımızı biliyoruz.
Not:Malzemelerde katkı maddesi kullanılmadığı için bir hafta içinde tüketilmesi gerekir..AFİYET OLSUN
 BU NEFİS MAYONEZLİ AMERİKAN SALATASIYLA  NEMİ YAPTIM?
BEKLEYİN :)

0
0
0
Yorum Yaz